Julius Berger – wiolonczela
14.07.2024 – 16:00

WSTĘP WOLNY

Program:
J. S. Bach – Suita na wiolonczelę solo G-dur BWV 1007
B. De Marzi – Signore delle Cime
B. Hummel – Abschied na wiolonczelę solo
F. Katz – Suita nr 2 (premiera światowa)
K. H. Stahmer – Bergwind
P. Casals – Cant del Ocells
J. S. Bach – Chorał “Herzlich tut mich verlang” BWV 727

Julius Berger

Od ponad 40 lat trudno wyobrazić sobie scenę muzyczną bez wiolonczelisty z Augsburga – Juliusa Bergera. Nie tylko dlatego, że jest on znakomitym wykonawcą, który został nazwany „prorokiem wiolonczeli” przez niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung po jego drugim nagraniu Suit Wiolonczelowych Bacha. Julius Berger wzbogacił świat muzyki na różne sposoby, jako wykonawca, nauczyciel, badacz i myśliciel, który nie lubi utartych ścieżek.

Nauczycielami, którzy mieli kluczowy wpływ na Bergera byli Fritz Kiskalt (Monachium, Niemcy), Antonio Janigro (Salzburg, Austria), którego przez wiele lat był asystentem, oraz Zara Nelsova (Cincinnati, USA). Miał również bliski kontakt z Mścisławem Rostropowiczem, u którego początkowo studiował i z którym później wielokrotnie koncertował.

Ważne impulsy dla artystycznego życia Bergera płynęły ze współpracy z Leonardem Bernsteinem, Olivierem Messiaenem, Zofią Gubajduliną oraz Gidonem Kremerem, który wielokrotnie zapraszał go na Festiwal Muzyki Kameralnej w Lockenhaus (Austria).

Berger jest aktywny na scenie międzynarodowej zarówno jako solista, jak i pedagog. Jego dyskografia obejmuje parędziesiąt albumów. Karierę akademicką rozpoczął jako profesor w Wurzburgu, Saarbrücken i Moguncji, w latach 2000-2019 wykładał na uniwersytecie w Augsburgu i prowadził kursy mistrzowskie na całym świecie, m.in. od 1992 roku w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii w Salzburgu. Wielu z jego byłych studentów już pracuje jako profesorowie lub solowi wiolonczeliści w znanych orkiestrach.

Jest dyrektorem artystycznym Eckelshausener Musiktage i Asiago Festival we Włoszech. Jest członkiem jury wielu prestiżowych konkursów wiolonczelowych, jest prezydentem Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego Markneukirchen (Niemcy). Poświęcił się badaniom nad częściowo nieznanymi dziełami Luigiego Boccheriniego, zasłynął również dzięki wielkiemu zaangażowaniu w wykonawstwo muzyki współczesnej m.in. Sofii Gubajduliny, Franghizy Ali-Zadehy oraz Wilhelma Killmayera. Dedykowano mu ponad dwadzieścia koncertów wiolonczelowych i utworów kameralnych, które zostały przez niego prawykonane i nagrane. Julius Berger jest członkiem Akademii Nauk i Literatury w Moguncji.